سه شنبه, 04 مهر 1396

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نمایش تعداد مطالب
57432
دانستنی های حقوقی

امور صنفی

دیپلم؛ حداقل مدرک تحصیلی برای مدیران باشگاه های ورزشی

طبق ماده 2 «آیین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس باشگاه ورزشی و ورزشگاه توسط مردم با نظارت دولت»، «باشگاه ورزشی مؤسسه ای است که با هدف تعلیم و تقویت قوای جسمانی و روحانی افراد و سالم سازی جامعه و تعمیم یک یا چند رشته ورزشی ، مطابق ضوابط فنی و اصول و مقررات تعیین شده توسط سازمان تربیت بدنی، بر اساس مقررات این آیین نامه، اداره می شود.» مطابق ماده 3 این آیین نامه، «متقاضیان تأسیس باشگاه ورزشی باید واجد شرایط زیر باشند: 1- متدین و دارای التزام عملی به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور؛ 2 - اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی؛ 3 - نداشتن هرگونه سابقه سوء در امور سیاسی، اعتقادی، اخلاقی و محکومیت های مؤثر؛ 4 - داشتن توان تأمین فضا و امکانات لازم، متناسب با رشته ورزشی مربوط؛ 5 - دارا بودن مالکیت اعیانی ملکی که فعالیت باشگاهی در آن، تجویز شده است.» با این حال، طبق ماده 22 این آیین نامه، محل تأسیس باشگاه می تواند مکانی اجاره ای باشد، مشروط بر این که علاوه بر رعایت سایر ضوابط قانونی در اجاره نامه های رسمی، این شرایط را هم دارا باشد: «1 - ممنوعیت حق انتقال کلی یا جزئی مورد اجاره به دیگری مگر با موافقت سازمان تربیت بدنی؛ 2 - حق تجدید نظر نسبت به مال الاجاره زمین، هر سه سال یک بار، از طریق جلب نظرکارشناس رسمی؛ 3 - ممنوعیت حق انتقال کلی یا جزئی اعیان احداث، تحت هر عنوان، مگر با اجازه سازمان تربیت بدنی؛ 4 - حق فسخ قرارداد اجاره برای سازمان، در مدت قرارداد، در صورت عدم توانایی مستأجر برای احداث و تکمیل ورزشگاه یا تخلف از مقررات سازمان.»هر باشگاه ورزشی باید مدیر داخلی داشته باشد. طبق ماده 9 آیین نامه، «وظایف و اختیارات مدیر داخلی باشگاه به شرح زیر است: 1- رعایت دقیق شعائر و شئون اسلامی در محیط باشگاه؛ 2 - رعایت کلیه مقررات و دستورالعمل های سازمان تربیت بدنی؛ 3 - نظارت دقیق و مراقبت در حسن انجام امور در محیط باشگاه؛ 4 - معرفی مربیان و تعلیم دهندگان فعال در باشگاه به اداره کل تربیت بدنی استان مربوطه؛ 5 - رعایت مقررات فنی و حفاظتی جهت استفاده از تأسیسات و وسایل ورزشی؛ 6 - رعایت اصول بهداشتی محیط باشگاه و تأمین وسایل و کمک های اولیه درمانی؛ 7 - انتصاب مربیان تأیید شده توسط اداره کل تربیت بدنی استان مربوطه؛ 8 - پیش بینی وسایل ایمنی برای جلوگیری از آتش سوزی و سایر حوادث احتمالی.» مدیر داخلی باشگاه، باید افزون بر سه شرط نخست مؤسس باشگاه، دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، سلامتی و توانایی لازم برای انجام وظایف و نیز کارت بهداشتی باشد.

 

حقوق کار
شرایط استفاده از بیمه بیکاری برای شاغلان کارگاه های خانوادگی

یکی از خوانندگان گرامی «دانستنی های حقوقی» با ارسال پیامک، پرسشی را مطرح کرده اند. ایشان نوشته اند:« با سلام، مدت چند سال در مغازه نانوایی پدرم کار می کردم؛ اخیراً به علت اینکه در شغل نانوایی دست زیاد شده و پخت خیلی کم است، پدرم مرا از کار اخراج کرد؛ چون نیازی به کارگر نداشت. در خواست مقرری بیمه بیکاری کردم، اما درخواستم رد شد.
 به من گفتند که چون پیش پدرت کار می کردی، مقرری بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد. 11 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارم. چه باید بکنم؟» در پاسخ به این خواننده محترم باید به این نکته اشاره کنیم که طبق ماده 188 قانون کار، «اشخاص مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی و نیز کارگران کارگاه های خانوادگی که انجام کار آن ها منحصراً توسط صاحبکار و همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک از طبقه  اول وی انجام می شود، مشمول مقررات این قانون نخواهند بود» همچنین، با استناد به ماده یک قانون بیمه بیکاری که تصریح می کند:«کلیه مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاورزی هستند، مشمول مقررات این قانون می باشند»، در صورتی که در نانوایی پدر شما، کارگران مشغول به کار، منحصراً از اعضای خانواده شما هستند و فردی غیر از اعضای خانواده در نانوایی مشغول به کار نیست، مسئله اعلام شده از سوی اداره کار در مورد عدم برقراری بیمه بیکاری شما، صحیح به نظر می رسد. در صورتی که کارگر یا کارگرانی غیر از شما در نانوایی مشغول به کار هستند که از اعضای درجه یک خانواده کارفرما، یعنی پدر شما، نیستند و برای آن ها حق بیمه رد شده است، شما می توانید با استناد به غیر انحصاری بودن کار در کارگاه پدرتان به اعضای خانواده، درخواست برقراری مقرری بیمه بیکاری کنید. البته تأیید این مسئله و نیز بررسی رابطه کارگری و کارفرمایی میان شما و پدرتان، منوط به ارائه مدارک مربوطه و بررسی بازرسان سازمان تأمین اجتماعی است.
چرا که حتی با اشتغال فردی غیر از اعضای خانواده در کارگاه، باید رابطه کارگری و کارفرمایی از طریق نظام پرداخت دستمزد میان شما و پدرتان برقرار باشد. در غیر این صورت و در صورتی که نانوایی پدر شما یک کارگاه خانوادگی باشد، اگر طی یازده سالی که نزد پدرتان کار کرده اید، سازمان تأمین اجتماعی 3 درصد حق بیمه بیکاری را در لیست بیمه پدرتان محاسبه و از ایشان دریافت کرده باشد، باید آن را به عنوان حساب بستانکار پدرتان نزد این سازمان منظور کند.
 

راهنمایی و رانندگی

چگونگی استفاده از وکالتنامه در تعویض پلاک خودرو

در معاملات مربوط به خرید خودرو، به طور معمول، ابتدا «مبایعه نامه» تنظیم می شود. «مبایعه نامه» خودرو، قراردادی است میان خریدار و فروشنده که در آن، مشخصات طرفین، منافع آن ها، مشخصات خودروی فروخته شده، نحوه و مراحل پرداخت مبلغ توافق شده، نحوه توافق طرفین درباره زمان و چگونگی تعویض پلاک و نحوه پرداخت عدم خلافی و هزینه های مربوط به نقل و انتقال خودرو، قید شده است. هنگام امضای «مبایعه نامه»، به مفاد مندرج در آن و حقوق و تکالیفی که در پی امضا برای شما ایجاد می شود، توجه کنید. پس از امضای «مبایعه نامه» خودرو و پیش از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، برای انتقال قطعی سند، ابتدا باید پلاک خودرو تعویض شود. برای انجام این کار، با در دست داشتن این مدارک، باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید: 1- اصل سند فروش کارخانه سازنده(در صورتی که خودرو تولید داخل باشد)؛ 2- اصل کارت شناسایی وسیله نقلیه؛ 3- اصل سندمالکیت وسیله نقلیه که توسط نیروی انتظامی صادر شده است؛ 4- اصل شناسنامه جدید یا کارت ملی خریدار و فروشنده یا نمایندگان قانونی آن ها؛ 5- حضور فروشنده وخریدار یا نماینده قانونی آن ها؛ 6- ارائه برگ عدم خلافی؛ 7- ارائه اصل فیش پرداخت بهای پلاک براساس تعرفه؛ 8- مدارک احراز سکونت خریدار. فروشنده می تواند برای انجام تعویض پلاک و انجام مراحل اداری آن و نیز انتقال سند در دفاتر ثبت اسناد، به خریدار وکالت دهد. هنگام تنظیم وکالت نامه، حتماً به نوع وکالت و موضوع آن توجه کنید. همواره این نکته را مد نظر داشته  باشید که صرف داشتن وکالتنامه ای از فروشنده، به شما اختیار انجام همه امور مربوط به نقل و انتقال خودرو را نمی دهد. از سوی دیگر، برای احراز سکونت، خریدار می تواند این مدارک را ارائه کند: سند مالکیت به نام خریدار(همراه با قبض آب یا برق یا ...)، اجاره نامه به نام خریدار با کد رهگیری، جواز کسب معتبر به نام خریدار(همراه با قبض آب یا ...) و در صورت ادعای سکونت خریدار در منزل والدین، سند مالکیت به نام والدین خریدار(همراه با قبض آب و ...)
 

قراردادها
ارائه بیمه ساختمان هنگام پیش فروش، الزامی است

... طبق ماده 4 قانون پیش فروش ساختمان، پیش فروشنده باید در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش، این اسناد را ارائه کند:«1- سند رسمی مالکیت یا سند رسمی اجاره با حق احداث بنا یا قرارداد رسمی حاکی از این که مورد معامله در ازای سرمایه گذاری با حق فروش از طریق احداث بنا بر روی عرصه به پیش فروشنده اختصاص یافته است، 2- پروانه ساخت کل ساختمان و شناسنامه فنی مستقل برای هر واحد، 3- بیمه نامه مربوط به مسئولیت موضوع ماده ( ٩) این قانون، 4- تاییدیه مهندس ناظر ساختمان مبنی بر پایان عملیات پی ساختمان، 5- پاسخ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک.» افزون بر این موارد، «در مجموعه های احداثی که پیش فروشنده تعهداتی در برابر مرجع صادرکننده پروانه، از قبیل آماده سازی و انجام فضاهای عمومی و خدماتی با پرداخت حقوق دولتی و عمومی و نظارت آن دارد، اجازه پیش فروش واحدهای مذکور منوط به حداقل سی درصد (۳۰درصد) پیشرفت در انجام سَرجَمع تعهدات مربوط و تایید آن توسط مرجع صادرکننده پروانه می باشد.» توجه نکردن به هر یک از این موارد و به ویژه استعلامات قانونی، موجب ایجاد مشکلات متعدد برای پیش خریدار خواهدشد. توجه داشته باشید که پیش فروشنده باید در زمان انعقاد قرارداد، تمامی موارد یادشده را به رؤیت پیش خریدار برساند. قبول وعده و وعید پیش فروشنده، مبنی بر اخذ فوری استعلامات و تحویل درست و بی نقص ساختمان، پس از انعقاد قرارداد و دریافت وجه آن، فاقد توجیه قانونی و عقلانی است. یکی از مهم ترین مواردی که باید در این نوع قراردادها به آن توجه جدی شود، مسئله بیمه است. طبق ماده 9 قانون پیش فروش ساختمان، «پیش فروشنده در قبال خسارات ناشی از عیب بنا و تجهیزات آن و نیز خسارات ناشی از عدم رعایت ضوابط قانونی، در برابر پیش خریدار و اشخاص ثالث مسئول است و باید مسئولیت خود را از این جهت بیمه نماید. چنانچه میزان خسارت وارده بیش از مبلغی باشد که از طریق بیمه پرداخت می شود، پیش فروشنده ضامن پرداخت مابه التفاوت خسارت وارده خواهد بود.»

 http://khorasannews.com/newspaper/page/19452/12/563536/0